Тема: Німеччина у міжвоєнний період
- Андрій Мацюк

- Mar 9, 2019
- 4 min read
Інтерактивний урок у learning apps

_by_Андрій Мацюк
Мета: характеризувати соціально-економічний розвиток країни у 20 – 30 рр.; називати основні внутріполітичні події у Німеччині в 1918–1939 рр.; показувати на карті Рейнську демілітаризовану зону, Судетську область, Саар, тощо; описувати становлення і занепад Веймарської республіки, розуміти причини приходу до влади НСДАП, внутрішню і зовнішню політику Третього Рейху ; розвивати в учнів уміння аналізувати і систематизувати матеріал, робити висновки, вміти виділяти головне і другорядне, працювати з історичними термінами, висловлювати власну точку зору.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
За допомогою карти охарактеризуйте територіальні зміни у Німеччині за Версальською угодою (1919).
Веймарська республіка — історична назва німецької держави на честь конституційного Національного зібрання, що засідало у Веймарі. Вона виникла в 1918 р. внаслідок буржуазно-демократичної Листопадової революції (1918–1919).
• Приводом до революції стало повстання військових моряків 3 листопада 1918 р. в місті Кілі.
• 7—9 листопада революційна хвиля охопила всі великі міста, промислові центри і Берлін.
• 9 листопада рейхсканцлер Макс Баденський заявив про зречення кайзера Вільгельма ІІ, призначення виборів до Національних (Установчих) зборів, власну відставку і передачу влади соціал-демократу Ф. Еберту.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
[Слово вчителя]
Із кінця 1918 р. економічне становище Німеччини безупинно погіршувалося. Втративши багаті на сировину Ельзас і Лотарингію й передавши Франції на 15 років право експлуатації ресурсів Саарської області, у Німеччині на 75 % скоротився видобуток залізної руди, на 25 % — вугілля, на 35 % — виплавки сталі. Згортання військової промисловості та демобілізація з армії спричинили та Північній Америці (1924–1929 рр.) масове безробіття. Країні відчутно бракувало сировини, продовольства, палива. Спекулянти дедалі більше роздували ціни. Курс марки падав, почалась інфляція. 1922 р. марка упала до 1/10 своєї вартості у 1920 р. Життєвий рівень населення знижувався.
[Робота з атласом]
Проаналізуйте територіальні втрати Німеччини після Першої Світової війни
[1. Гра в сервісі Learning apps – «де це?». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://learningapps.org/display?v=pwbg95nij19 ]
1919 р. прийнята Конституція.
[Робота з джерелом]
• Як була організована влада в Німеччині
• Яким був державний устрій
• Які права та свободи отримали громадяни республіки
[Робота з підручником]
Як оплот ідей реваншизму велику популярність здобула Німецька націонал-соціалістична робітнича партія Адольфа Гітлера. 8–9 листопада 1923 р. у Мюнхені нацисти організували путч і захопили уряд Баварії, закликавши до походу на Берлін. Але частини рейхсверу розігнали їхні загони. Гітлера заарештували і засудили до п’яти років ув’язнення. Проте через рік він вийшов на волю. В ув’язненні А. Гітлер пише «Майн кампф».
[2. Гра в сервісі Jigsawplanet. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=23f0b15631ee ]
Економічна стабілізація
Наприкінці 1923 р. німецька економіка почала виходити з кризи. Уряд ужив ряд заходів, що стабілізували виробництво. Зокрема, у 1924 р. була проведена грошова реформа, внаслідок якої зріс курс німецької марки. Виплата репарацій призвела до зростання податків з населення. Водночас іноземні капіталовкладення сприяли розширенню й модернізації виробництва. Подальша концентрація виробництва сприяла утворенню таких гігантів, як сталевий трест «ІГ Фарбеніндастрі». Найбільше довготривалих позик Німеччині наддали США.
Усі ці заходи дали змогу Німеччині знову посісти провідне місце серед найсильніших держав світу, обігнавши за економічними показниками Англію і Францію.
Економіка Веймарської
Завдання
• Проаналізуйте економічну ситуацію в Німеччині та зробіть висновки, які наслідки матиме такий її стан.
За умов політичної нестабільності та економічного колапсу відбувається консолідація націонал-соціалістів на чолі з Адольфом Гітлером. З квітня 1927 р. його партія регулярно фінансувалася великими промисловими корпораціями та банками, що були пов’язані з міжнародними діловими й політичними колами.
Проте вибори до рейхстаґу 1928 р. нацисти програли. Причиною цього було покращення економічного становища Німеччини. Індустріальне виробництво 1929 р. становило 117 % проти рівня 1913 р. Темпи промислового розвитку Німеччини були більш повільними, ніж до війни, і нижчими, ніж у США та Франції, протее вищими, ніж в Англії. Частка Німеччини у світовому промисловому виробництві зросла до 12 % (1923 р. — 8 %). Швидкими темпами розвивалися кам’яновугільна, хімічна та газова галузі промисловості, галузі металообробки, електротехніки.
У 1925 р. президентом республіки став кайзерівський фельдмаршал монархіст П. Гінденбург.
Причини приходу нацистів до влади
· Економічна криза 1929-1933рр., падіння життєвого рівня населення.
· Криза політичних інститутів Ваймарської республіки, падіння довіри суспільства до парламентаризму.
· Відсутність давніх демократичних традицій, низька політична активність та політична культура пересічних громадян.
· Наявність соціальної бази НСДАП , підтримка партії традиційною військово-бюрократичною елітою.
· Відсутність єдності між опозиційними силами (соціалістами та комуністами)
· Принизливий для Німеччини Версальський договір.
[3. Гра в сервісі Jigsawplanet. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=0044b0408244 ]
[4. Гра в сервісі Learning apps – «Числова пряма». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://learningapps.org/display?v=pgdfsnsut19 ]
[5. Гра в сервісі Learning apps – «Просте упорядкування». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://learningapps.org/display?v=pimj55os319 ]
]Нацистський режим – різновид тоталітаризму?
У нацистській Німеччині побутувало гасло: ««Один народ, одна держава, один вождь». Який, на вашу думку, політичний режим уособлює дане гасло? (Тоталітарний).
Завдання: довести, що нацистський режим у Німеччині являв собою різновид тоталітаризму.
[6. Гра в сервісі Learning apps – «Знайти пару: Персоналіїї». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://learningapps.org/display?v=pq2qy8fs519 ]
ІV. Робота у групах. Учні об’єднуються у чотири групи, які працюють з джерелами (Додаток 1,2). По закінченню роботи вони повинні презентувати свою роботу класу: зробити висновок про наявність певної ознаки тоталітаризму в Німеччині і, спираючись на джерела, довести це.
V. Закріплення нового матеріалу.
[7. Гра в сервісі Learning apps – «Перший мільйон». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://learningapps.org/display?v=pzi6jin3319 ]
[8. Гра в сервісі Learning apps – «Кросворд». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://learningapps.org/display?v=pj3j1gwtv19 ]
[9. Гра в сервісі Learning apps – «Знайти слова». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://learningapps.org/display?v=pwng8is9519 ]
[10. Гра в сервісі Learning apps – «Вікторина». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://learningapps.org/display?v=p5hi4x06519 ]
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
- Опрацювати параграф 17,18
P.S. Скачати цей та багато інших уроків та презентацій можна на моєму сайті у розділі плани-конспекти уроків







Comments